Celebert engelskt körbesök

Yale Schola Cantorum,

den främsta vokalensemblen vid Yale University i New Haven, USA gästar Lunds domkyrka tillsammans med sin konstnärlige ledare och huvuddirigent David Hill

De medverkar i en musikhögmässa i Domkyrkan den 26/5 kl. 11.

I högmässan framförs Victorias ”Missa Ascendens Christus in Altum”, en anglikansk psaltarpsalm samt Faire is the heaven av Harris och God is gone up av Finzi.

om körledaren David Hill

Han arbetar utöver sitt uppdrag på Yale för Brittiska BBC där han bl.a. lett BBC Singers. Han är också konstnärlig ledare för The Bach Choir och har varit domkyrkoorganist i Winchester Cathedral samt lett musikverksamheten i St Johns College i Cambridge.

Inför denna högmässa vill Kyrkosångsförbundet i Lunds stift tillsammans med Domkyrkoförsamlingen bjuda in till en öppen repetition lördagen den 25/5 kl. 15:15 i Domkyrkoforum.

Kl. 17 går kören över till Domkyrkan för att öva på plats. Detta är inte förenat med någon kostnad men kräver anmälan till domkyrkoorganist Robert Bennesh - e-post

2019-04-18
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.