Nyskrivet verk till Kyrkosångsförbundet

Traditionsenligt firas Kyrkosångsförbundets Stiftshögtid i Lunds domkyrka söndagen före domssöndagen. Normalt är detta en stor musikfest där körsångare och körledare från stiftets alla hörn samlas för att sjunga tillsammans i en fullsatt och förväntansfull Domkyrka.

I år skulle beställningsverket ”Denna dagen, ett liv” av Per Gunnar Petersson, som komponerats på beställning Kyrkosångsförbundet i Lunds stift, uruppföras.

Andra satsen av verket är skrivet för av diskantkör, och som en markering av verkets tillblivelse gjordes istället en inspelning av satsen "Sing a new song" med Lunds domkyrkas gosskör. Vi är särskilt glada att kunna dela denna inspelning när också körverksamhet för barn och unga legat nere under relativt lång tid.

Inom en framtid planerar vi att bjuda in medlemmar att framföra hela verket.

 

2021-01-25
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.