Nyskrivet verk till Kyrkosångsförbundet

Traditionsenligt firas Kyrkosångsförbundets Stiftshögtid i Lunds domkyrka söndagen före domssöndagen. Normalt är detta en stor musikfest där körsångare och körledare från stiftets alla hörn samlas för att sjunga tillsammans i en fullsatt och förväntansfull Domkyrka.

I år skulle beställningsverket ”Denna dagen, ett liv” av Per Gunnar Petersson, som komponerats på beställning Kyrkosångsförbundet i Lunds stift, uruppföras.

Andra satsen av verket är skrivet för av diskantkör, och som en markering av verkets tillblivelse gjordes istället en inspelning av satsen "Sing a new song" med Lunds domkyrkas gosskör. Vi är särskilt glada att kunna dela denna inspelning när också körverksamhet för barn och unga legat nere under relativt lång tid.

Inom en framtid planerar vi att bjuda in medlemmar att framföra hela verket.

 

2021-01-25
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.