Konsert och Årsmöte 2023

LÖRDAGSKONSERT OCH ÅRSMÖTE

6 maj 2023

Kyrkosångsförbundet i Lunds stift välkomnar till årsmöte 6 maj kl. 11 på domkyrkoforum i Lund. Alla medlemmar välkomnas! Enligt tradition föregår årsmötet av lördagskonsert i Domkyrkan kl. 10 där medlemmar i och vänner till förbundet deltar. Konserten består av bla Mendelssohns ”Hear my prayer. Förbundsdirigent Stefan Ekblad leder kören och ordförande Robert Bennesh sitter vid orgeln.

 

Anmälan till årsmötesförhandlingarna (då landgång serveras) görs till förbundsdirigent Stefan Ekblad, stefan.ekblad@svenskakyrkan.se, senast onsdagen den 3 maj. 

 

Önskar man medverka i konserten mailar man sitt intresse till Stefan Ekblad som sänder ut noter. Konserten föregås av repetition kl. 08.30-09.30. Det finns också möjlighet att repetera inför konserten på domkyrkoforum den 2 maj kl. 19-21. 

 

Varmt välkommen,

Styrelsen i Kyrkosångsförbundet i Lunds stift

 

 

 

Handlingar till årsmötet:
Verksamhetsberättelse

Årsredovisning

2023-05-06

2023-03-24
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.