Stiftshögtid 14 november kl 18:00

Stiftshögtid 14 november kl 18:00

Kyrkosångsförbundet i Lunds stift firar stiftshögtid i Lunds domkyrka den 14 november kl. 18.00.

Uruppförande av förbundets beställningsverk "Denna dagen, ett liv - En betraktelse över levnadsdagen i tre satser" för blandad kör, diskantkör, sopransolo, orgel och orkester av Per Gunnar Petersson.

Redan 2019 beställdes av förbundet ett tresatsigt verk av Petersson som då planerades att uruppföras vid stiftshögtiden 2020. Med anledning av pandemin sköts premiären upp. Andra satsen där unga röster är i fokus hann vi i alla fall att spela in innan också detta gjordes omöjligt i förhållande till ett hårdnande pandemiregelverk. Denna inspelning finns att lyssna till här:https://www.youtube.com/watch?v=yq8b5nMHf0g

Verket framförs med anledning av höstens planeringsförutsättningar detta år av sångare från Lunds domkyrka, men ett framförande planeras också kommande stiftshögtid där sångare från hela stiftet inbjuds att sjunga med.

 

Program:
Denna dagen, ett liv
Per Gunnar Petersson
Uruppförande

Medverkande:
Sångare ur Vokalensemblen VOS, S:t Laurentii Kammarkör, Flickkören Korinterna och Lunds domkyrkas gosskör med orkester.
Jennie Lomm, sopran
Robert Bennesh, dirigent
Jan Kjellström, präst


Stiftshögtiden genomförs i samarbete mellan Kyrkosångsförbundet i Lunds stift, Lunds domkyrkoförsamling och Sensus.

2021-11-07
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.