Stiftshögtid 14 november kl 18:00

Stiftshögtid 14 november kl 18:00

Kyrkosångsförbundet i Lunds stift firar stiftshögtid i Lunds domkyrka den 14 november kl. 18.00.

Uruppförande av förbundets beställningsverk "Denna dagen, ett liv - En betraktelse över levnadsdagen i tre satser" för blandad kör, diskantkör, sopransolo, orgel och orkester av Per Gunnar Petersson.

Redan 2019 beställdes av förbundet ett tresatsigt verk av Petersson som då planerades att uruppföras vid stiftshögtiden 2020. Med anledning av pandemin sköts premiären upp. Andra satsen där unga röster är i fokus hann vi i alla fall att spela in innan också detta gjordes omöjligt i förhållande till ett hårdnande pandemiregelverk. Denna inspelning finns att lyssna till här:https://www.youtube.com/watch?v=yq8b5nMHf0g

Verket framförs med anledning av höstens planeringsförutsättningar detta år av sångare från Lunds domkyrka, men ett framförande planeras också kommande stiftshögtid där sångare från hela stiftet inbjuds att sjunga med.

 

Program:
Denna dagen, ett liv
Per Gunnar Petersson
Uruppförande

Medverkande:
Sångare ur Vokalensemblen VOS, S:t Laurentii Kammarkör, Flickkören Korinterna och Lunds domkyrkas gosskör med orkester.
Jennie Lomm, sopran
Robert Bennesh, dirigent
Jan Kjellström, präst


Stiftshögtiden genomförs i samarbete mellan Kyrkosångsförbundet i Lunds stift, Lunds domkyrkoförsamling och Sensus.

Se dokumentationen här: https://www.youtube.com/watch?v=FqhlwlsNSsA

 

2021-11-07
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.