Stiftshögtid för vuxenkörer med uruppförande!

Välkommen till årets Stiftshögtid med uruppförande!

Sjung Gabriel Faurés undersköna Requiem i Lunds domkyrka tillsammans med körsångare från hela stiftet.
Samma dag även uruppförande av tonsättaren Per Gunnar Peterssons musik beställd av Kyrkosångsförbundet i Lunds stift. Dirigent: Stefan Ekblad, biträdande domkyrkoorganist och förbundsdirigent. Repetition konsertdagen 17 november, kl. 13:45 i Domkyrkan. Efter repetitionen serveras korv - numera en omtyckt tradition.

Stiftshögtid/konsert kl. 17:00 i Domkyrkan.  

Övriga repetitionstider:
Lördag 5 oktober kl. 10:00-15:00 i Mikaelsalen (Krafts torg 12 i Lund).
Torsdagen 14 november. Repetition 18.00.19.00 i Mikaelsalen, 19.15-21.30 i Domkyrkan.

Noter: Vi använder utgåvan från Oxford University. ECHO-musik erbjuder 20 % rabatt vid beställningar på minst 10 ex. Ordinarie pris 135 kr/st och med rabatt 108 kr/st. För att hitta rätt utgåva skriv följande kod i snabbsök-rutan: LUND-19
Kontakta Stefan Ekblad vid frågor.

Målgrupp
Korister och körer anslutna till Kyrkosångsförbundet i Lunds stift. Det går bra att anmäla sig som enskild sångare eller en kör (eller delar av en kör). Ange vilken stämma du/ni tillhör.

Tid
17 november 2019, kl.17:00

Plats
Lunds domkyrka

Medverkande
Stefan Ekblad, orkester, solister, etc.

Kostnad
Ingen kostnad

Anmälan Senast den 27 oktober via denna länk> https://anmalan.svenskakyrkan.se/GroupRegistrationForm.aspx?id=10683

Information   
Stefan Ekblad, 046-71 88 83, Stefan.Ekblad@svenskakyrkan.se Staffan Plantin, 046-15 55 47, Staffan.plantin@svenskakyirkan.se

Arrangör
Kyrkosångsförbundet i Lunds stift i sam.arr med Lunds stiftskansli

2019-09-08
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.