Sjung Gospel och Schütz!

Flera möjligheter att sjunga olika sorters musik erbjuds Kyrkosångsförbundets medlemmar och andra intresserade. 

Schützhelg 7-9 oktober!
Svenska Schütz-sällskapet inbjuder till ett program som kommer att innehålla en konsert med den danska elitkören Musica Ficta under ledning av dirigenten Bo Holten, dessutom sällskapets egen konsert i Lunds domkyrka tillsammans med Höör Barock och Musik i Syd.
Fullständigt program för dagarna finns här: http://www.svenskaschuetz.se/?page_id=341
Vill du vara med och sjunga är det möjligt med sen anmälan till hampus.sondrebo@svenskakyrkan.se.

Välkommen!

 

Gospel i gudstjänsten den 23 oktober!
Söndagen den 23 oktober är det dags för Gospel i gudstjänsten – mer än musik i Lunds domkyrka.   
En dag för både dig som är körledare/kyrkomusiker/präst/pedagog och dina sångare kring delaktighet, gospel i gudstjänsten och
hur den afroamerikanska erfarenheten kan berika samlingen, ordet, måltiden och sändningen i våra svenska gudstjänster.  

Gospelmusiken föddes i Chicago och än idag lever den i tusentals afroamerikanska kyrkor runtom i USA.
På vilka sätt kan den afroamerikanska traditionen med fokus på delaktighet, sampel, rytm och rörelse berika våra svenska gudstjänster och församlingar?
Tillsammans med svenska föreläsare och Cinque Cullar från Saint Sabina Church i Chicago är du och dina sångare välkomna vid de tider som passar.
(Det går såklart bra att bara vara med som gudstjänstfirare kl. 11 och/eller kl. 17 om man önskar det)   
Fullständigt program och anmälan finns här:
www.sensus.se/kurser-och-evenemang/gospel-i-gudstjansten-323505
www.facebook.com/events/732168004722896
www.soulfulmusic.se

2022-09-29
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.